Żyjemy w czasach, gdzie praktycznie każdą sferę naszego życia opanował internet. To on jest nośnikiem naszej reklamy, naszym portfolio, to on pozwala na opiniowanie naszej działalności. Internet jest kluczowy, ale czy jedyny? Gadżety reklamowe są nieodzownym elementem w budowaniu świadomości marki, kształtowaniu wizerunku firmy oraz jej relacji z klientami. Zalety wykorzystania tej formy promocji firmy są niezliczone i nie powinniśmy jej pomijać. Upominki reklamowe mogą zaspokoić wiele potrzeb, zbudować ogromny fundament, dać otoczeniu sygnał że troszczymy się o nich, że klient jest dla nas ważny. Mają ogromny potencjał. W dzisiejszym artykule zaprezentujemy kilka ważnych zalet tej formy reklamy.
Kształtowanie wizerunku i budowanie świadomości marki to podstawa sukcesu przedsiębiorstwa. Głównym zadaniem upominków wręczanych klientom obecnym i potencjalnym, kontrahentom i partnerom biznesowym jest budowa wizerunku. Mają zindywidualizowany charakter, co pozwala oddalić się nieco od reklamy masowej, trafiającej do anonimowego odbiorcy, na rzecz budowania  bezpośrednich relacji przynoszących większą wartość. Jest to jedno z najskuteczniejszych narzędzi bezpośrednio wspierających sprzedaż, a także element umożliwiający budowanie rozpoznawalności marki. Konsument, korzystając z upominku na którym widnieje logo naszej firmy, obcuje z marką na co dzień, co pogłębia i utrwala istnienie marki w jego świadomości. Ponadto, jeśli gadżetem jest przykładowo torba na zakupy czy bluza – marka obcuje z szerszym gronem odbiorców – widzą ją inni ludzie, a więc trafia też do świadomości szerszego grona, nie tylko obdarowanych osób. Do niezaprzeczalnych zalet możemy więc zaliczyć:
1. Gadżety reklamowe dają nam pretekst do nawiązania rozmowy. Wykorzystując je, skracamy nieco dystans pomiędzy firmą, a naszym klientem. Drobny upominek, wręczony konkretnej osobie, na wstępie buduje pozytywne odczucia. Jest to też doskonały wstęp do rozmowy, pretekst do przesłania oferty czy wymiany wizytówek, a nawet możliwość umówienia kolejnego biznesowego spotkania.
2. Nawiązanie wartościowej relacji z klientem bądź kontrahentem będzie łatwiejsze, jeśli podczas spotkania wręczymy rozmówcy atrakcyjny upominek reklamowy. Oszczędność czasu niezaprzeczalnie wpływa na poprawę naszej efektywności, a co za tym idzie mamy więcej zapału i chęci na pozyskiwanie kolejnych klientów. Do tego jakość zbudowanej w ten sposób relacji może okazać się zdecydowanie lepsza.
3. Dbamy o dobre samopoczucie klienta i jego wizerunek. Wręczając klientowi gadżet reklamowy, budujemy w nim przekonanie o jego wyjątkowej pozycji i ważności. Zwłaszcza, gdy upominek przekazywany jest w obecności osób trzecich, takie działanie potęguje uczucie wyróżnienia i sprzyja budowaniu pozytywnego wizerunku osobistego klienta. W rezultacie możemy liczyć na (poza dobrym samopoczuciem naszego klienta, na czym szczególnie powinno nam zależeć) wywołaniu u odbiorcy pozytywnych skojarzeń pomiędzy sprzedawanym przez firmę produktem/usługą, a wręczanym gadżetem reklamowym. Tak, jak upominek wyróżniający klienta jest wyjątkowy, tak też wpływa on na decyzje zakupowe dotyczące produktów naszej firmy.
4. Budujemy pozytywny wizerunek naszej firmy. Bezsprzeczna korzyść, szczególnie ważna dla nowych, dopiero wchodzących na rynek firm.  Atrakcyjne gadżety reklamowe dobrej jakości po pierwsze powiedzą światu, że jesteśmy, a po drugie ich charakter może stać się synonimem naszej działalności (Nasze gadżety są dobre, tak jak i my jesteśmy dobrzy w tym co robimy).
5. Klient staje się reklamą naszej firmy. Gadżety reklamowe z własnym logo realnie oddziałują na proces decyzyjny osób obdarowywanych, ale także osób trzecich. Klient posługując się na co dzień, np. eleganckim długopisem, oryginalnym kubkiem, czy praktyczną torbą, staje się nieformalnym ambasadorem marki. Często także wyjaśnia pochodzenie gadżetów, odpowiada na pytania innych dotyczące logo, znajdującego się na danym przedmiocie. W ten sposób krąg osób świadomych istnienia marki naturalnie i znacząco poszerza się.
6. Motywujemy pracowników naszej firmy. Zamówione gadżety reklamowe budzą bowiem ciekawość, entuzjazm, a często także dumę wynikającą z przynależności do organizacji, która promuje się takimi właśnie, konkretnymi gadżetami. To z pewnością zintegruje zespół i będzie dobrym narzędziem motywacji.
7. Każdy lubi prezenty! A czym innym są gadżety reklamowe? Jeśli dodatkowo jest to coś naprawdę przydatnego, bądź ładnego, wywołuje wyłącznie uśmiech i satysfakcję u klienta. Takie upominki można rozdawać przykładowo na targach czy konferencjach trafiając bezpośrednio do odbiorców zainteresowanych naszą ofertą, naszym sektorem działań. Gadżety reklamowe na targi i konferencje to doskonały nośnik reklamy.